Peniksen ärtynyt iho

Q:

Hei. Mulla on n.vuoden ollut silloin tällöin oireita peniksessä. Välillä iho kuivuu ja välillä sinne kertyy smegmaa. Useasti terska näyttää ärtyneeltä. Varsinkin seksin jälkeen iho on ärtynyt. Seksitauti ei ole..testeissä on käyty. Jos käytän hydrokortisonivoide tai daktacorttia niin oireet helpottuu mutta palaa takaisin kun lopetan käytön. Välillä on voi tulla pieniä haavoja jotka paranee päivässä kortisonivoiteella. Pesen kerran päivässä lämpöisellä vedellä ja herkälle iholle tarkoitetulla saippualla(pelkkä vesi ei tunnu pesevän puhtaaksi). Tämä vaivaa mieltäni että mitä minun pitäisi tehdä asialle. Jos varaan ajan lääkäriin eikä oireet ole päällä niin sille ei tehdä mitään..kerran oli pieni haava niin lääkäri sanoi että normaalia hinkkausärtymystä että menee ohi kun ei pese liikaa. Jos jätän pesemättä niin oireet pahenee. Ai niin..välillä pesun jälkeen voi tulla terskaan pieniä ihonalaisia punaisia laikkuja jotka ei kutia tms. Voisitko auttaa? T.Mies 35v

A:
Hei! Kuten itse toteat, niin oireesi eivät viittaa seksitautiin eikä seksistä aiheutuneisiin oireisiin. Seksi kuitenkin voi aiheuttaa kuvailemaasi hinkkausärsytystä, mikä on normaalia. Sinun kannattaa hakeutua lääkäriin silloin kun sinulla on kuvailemasia oireita. Myös herkälle iholle tarkoitetut saippuat voivat ärsyttää terskan, esinahkan ja peniksen herkkää ihoa. Kannattaa ehkä kokeilla kaikesta huolimatta pesua ilman saippuaa. Lisäksi mahdolliset oireita helpottavat voiteet kannattaa valita lääkarin ohjeiden mukaan. Vaikka jokin voide tilapäisesti helpottaisi oireita, niin ne voivat pahentua entisestään käytön lopettamisen jälkeen.

Lue aiheeseen liittyviä kysymyksiä